Člověk a vitamín B12 včetně osobních subjektivních výzkumů
Jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších argumentů lidí pro ospravedlnění masového zabíjení a požírání mrtvých zvířat je ten, že maso a další živočišné produkty jsou pro tělo člověka jediným zdrojem důležitého vitamínu B12. O něco bystřejší ví, že to zase tak úplně pravda není, takže k tomu dodávají, že pouze z živočišných produktů je možné získat jeho pro člověka vstřebatelnou formu. Z tohoto důvodu je prý maso nenahraditelné a ty, kdož ho nejíš, brzy zhyneš! Jenže ono je to celé poněkud jinak, pro fakta netřeba chodit daleko.
Kdo a kde vlastně vytváří vitamín B12?
Rostliny vitamín B12 neprodukují. Nedělají to ale ani zvířata. Za vitamín B12 mohou (vytvářejí ho) různé typy bakterií žijící převážně v půdě. Odtud se B12 dostává na povrch rostlin a také do vody.
Jelikož si však všechny rostliny chemicky „vylepšujeme“, vodu chemicky „čistíme“ a půdu chemicky „hnojíme“, získávání B12 z těchto zdrojů je pro nás problematické. Zvířata přijímají B12 mnohem snadněji, protože rostliny a zeleninu požírají většinou i s hlínou. Pokud se však nedostanou na naší chemičku nebo do našeho velkochovu. V dnešní době, kdy jsou zvířata zavírána do hal a chována na betoně, totiž ani ona vitamín B12 z přirozeného zdroje nepřijímají. Dostávají ho spolu s dalšími vitamíny a minerály ve formě uměle vyrobených směsí a doplňků potravy. Ve skutečnosti tedy lidé konzumující živočišné produkty přijímají B12 vyrobenou člověkem jako doplněk stravy úplně stejně jako lidé konzumující tento doplněk stravy přímo. Pouze přitom zabijí miliardy zvířat a to úplně zbytečně.
„Když vidíte děti, jak trýzní kočku nebo ptáčka, napomínáte je, učíte je soucitu s živým tvorem. Ale sami chodíte na lov a zasedáte k obědu, pro který bylo zabito pár tvorů. Nepozastavíte se nad touto zjevnou protichůdností?”
Lev Nikolajevič Tolstoj |
---|
Vitamín B12 je produkován také bakteriemi, které žijí v trávicí soustavě zvířat včetně člověka. Tyto bakterie se však u člověka a dalších zvířat vyskytují až ve spodní části střev, což znamená, že tělo již není schopno vitamín vstřebat a tak jej vyloučí spolu se stolicí.
Pokud by na tomto světě byli alespoň trochu chytří lidé, využili by toho a místo vypouštění lidských výkalů do řek a moří, což způsobuje jejich znečišťování, použili by je na přírodní, nechemické hnojení polí s rostlinou složkou, ze které by lidé dostali daný vitamín zpět do těla. Ostatně jako to dělají lidmi nechovaná zvířata.
B12 na internetu
Na internetu je informací o vitamínu B12 spousty. Všude se dozvíme o jeho prospěšnosti, o defektech, které způsobuje jeho nedostatek, a že jeho hlavním zdrojem v potravě jsou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti, což mimochodem není tak úplně pravda… A samozřejmě to, že ti, kdo tyto produkty odmítají, jsou vážně ohroženi na zdraví. Respektive že si musí velice pečlivě hlídat své hladiny tohoto vitamínu, nejlépe snad denně chodit na testy, a že musí užívat, nejlépe denně, B12 jako doplněk stravy.
Popravdě raději budu užívat jednu pilulku vitamínu denně (mimochodem ideálně stačí i 1x týdně) než denně zabíjet tisíce zvířat zbytečně a denně užívat pět chemických léků na cholesterol, tlak, cukrovku, zažívací problémy či rakovinu a dalších deset chemických léků na problémy, které mi způsobily léky předešlé.
B12 v praxi
Tyto základní informace o vzniku vitamínu B12 jsem převzala z internetu a jelikož byly uvedeny na vícero stránkách (pochopitelně včetně odborných), předpokládám, že jsou správné (neexistují žádné relevantní protiinformace). Samozřejmě bychom si měli všechno ověřovat a nevěřit bezmezně informacím na internetu (psali to někde na netu, takže je to určitě pravda) či informacím od „odborníků“ s tituly a kravatou (kterým jde pouze o zisk, resp. svůj osobní prospěch). Měli bychom se dívat na původ zdrojů a do vědeckých studií. A úplně nejlepší možností, jak zjistit pravdu, je ověřit si dané tvrzení osobně, tedy pokud to samozřejmě okolnosti dovolují.
Ve věci vitamínu B12 je klíčovým tvrzením otázka zdrojů a vstřebatelnosti vitamínu B12. Tedy konkrétně zda lze dostatek B12 získat pouze z živočišných produktů, nebo zda to jde i z doplňků stravy. A právě v tomto případě není nic jednoduššího než si dané ověřit osobně na sobě. My s Martinem Böhmem jsme se rozhodli, že to uděláme.
Mé tři věty o B12
Níže uvádím výsledky svých testů na obsah vitamínu B12 v těle. První je ze začátku roku 2015 po 30ti letech téměř denní konzumace masa a druhý je ze začátku roku 2017 po výrazném snížení konzumace masa na 1 den v měsíci (v posledních 2 měsících vyřazení masa úplně) a po půlročním užívání doplňku stravy Homocystein vitality obsahující, mimo jiné, i vitamíny B6, B9 a B12. Závěr o jediném zdroji B12, živočišných produktech, a (ne)vstřebatelnosti B12 si udělejte sami.
Mimochodem zajímalo by mě, jak je možné, že mám po snížení konzumace masa vyšší obsah železa v těle, když je prý opět jeho hlavním zdrojem právě maso a doplněk stravy Homocystein vitality ho neobsahuje. Kdo by měl zájem také o zveřejnění výsledku testu na výši homocysteinu, nechť napíše níže do diskuze.
Výsledky výzkumu Martina Böhma
Martin se začal zabývat racionálním životním stylem v roce 2011, kdy maso a výrobky z něj zcela vyřadil v roce 2014, od kdy také vedl na sobě výzkum. Prvotní impuls mu dala Česká společnost pro výživu a vegatariánství.
Použité zdrojeText: cs.wikipedia.org, soucitne.cz (důrazně doporučuji), veganka.cz, vitalcentrum.cz |
---|