WhatsApp komunikátor je prý šifrovaný
Známý IT server Živě.cz včera přinesl zprávu o nově šifrovaném komunikátoru WhatsApp, což může být pro někoho možná dobrá zpráva, nikoli však už pro lidi s IQ vyšším jak 90. Šifrovaný možná je, ale…
ZDROJ: Miliardový WhatsApp je nyní kompletně šifrovaný. Soudy i NSA mají prý smůlu
Takže si do ruky vezmeme telefonní přístroj s operačním systémem Android, já například svůj současný Samsung Galaxy S4 mini VE. Najdeme a poklepeme na ikonku Obchod Play, kde si vyhledáme WhatsApp Messenger. Dalším poklepem zvolíme instalovat a STOP! Hlavně nepokračujte, neboť tato aplikace chce přístup k:
01. Historie zařízení a aplikací
WhatsApp Messenger bude patrně moci číst a odesílat výrobci informace o veškeré historii zařízení a aplikací. Jinými slovy budou kucí tvůrci vědět, co s telefonem děláme a jaké další aplikace používáme.
02. Identita
Chlapci a děvčata od WhatsApp nás budou dobře znát.
03. Kontakty
Jsou zvědaví na naše kontakty v telefonu.
04. Poloha
Zejména pak na naší polohu, a to nepíši o sexu.
05. SMS
Když můžeme, proč si nepočíst v SMS, což?
06. Fotky, média, soubory
K čemu to vše bez možnosti si vše z telefonu stáhnout?
07. Fotoaparát
To abych Vás při zapnutém internetu lépe viděla…
08. Mikrofon
A slyšela, babičku špehničku totiž také zajímá, o čem a s kýmpak se bavíme.
09. Informace o připojení Wi-Fi
Jaképak to máme Wi-Fi v okolí a které z nich (a kdy) používáme?
10. ID zařízení a informace o hovorech
Zajímá nás také telefonní číslo, ID telefonu, zda třeba zrovna s někým nehovoříme a případně s kým hovoříme.
11. Ostatní
No a asi úplně vše, co zjistit jde.
Aplikace mnohá povolení jistě potřebuje k tomu, aby mohla korektně fungovat, ale jelikož už tato není open-source, neověříme si, do jaké míry je naše soukromí v bezpečí. To totiž můžeme udělat výhradně u aplikací s otevřeným zdrojovým kódem. Takže šifrování komunikace možná, ovšem pravděpodobně už ne v rámci firmy. K čemu šifrování, když výrobce může docela snadno mít veškeré údaje o nás k dispozici a s těmito následně nakládat? Co je NSA, víme a jméno Edward Snowden nám také něco říká. To jsou známé pojmy… Co je také velmi známý pojem, je slovíčko idiot, které ze sebe co? No přeci necháme dělat. Takže instalujme a užívejme, nemáme co skrývat a přeci zrovna my budeme určitě někoho zajímat, což? Takto žel reaguje většina lidí.
Ano, mám Android a ano, vím, že mě nejen z Googlu nejspíše špehují, neboť pravděpodobně mám „nabořený“ už samotný firmware telefonu. A telefon mám od Samsungu, takže… Takže ale nebudu instalovat další balast a dávat tak další firmě své osobní údaje, no ne? Mám Google, tak už použiji vestavěný Hangouts, když chci volat, protože k čemu další špiony? Jasně, Hangouts není šifrovaný, takže si mě odposlechne kdokoli. To ale může dělat už samotný operátor či kdokoli další, kdo s ním spolupracuje, nebo nespolupracuje. Co tedy s tím? Najděme si open-source řešení, šifrované (třeba Tox), a tím komunikujme. Tam je pravděpodobnost špehování nejnižší.
Tento článek není o argumentech, že mám skrytý mikrofon určitě i v předkožce, ale o docela obyčejném alibismu jistých lidí a zejména o principech. Jakákoli případná kritika pramenící z nepochopení je pak zcela mimo téma.
Aktualizace 11.04.2016Na Mobilmanii se k témuž článku rozběhla místy zajímavá diskuze, kterou doporučujeme pročíst a vzít si z ní své. |
---|
Tento článek je staršího data, nejen z důvodu ochrany před internetovým spamem byla zdejší (možnost) diskuze k němu již uzavřena. Pokud byste však přes to měli k článku (další) dotaz či se cítili potřebu jinak vyjádřit, můžete se obrátit na naše fórum ZDE. Děkujeme za pochopení!