Pokuta 10 tisíc dolarů za nechtěný přechod na Windows 10 a naše návrhy řešení
Počítač paní Goldsteinové, který používá pro podnikání v turismu, přešel na Windows 10 minulý rok, přičemž jej nebylo následně možné několik dnů používat. Když nepomohla podpora Microsoftu, paní Goldsteinová Microsoft zažalovala o ušlou mzdu a cenu nového počítače.
Paní Goldsteinová vysoudila 10 tisíc dolarů. Microsoft se nejprve odvolal, ale bezprostředně poté odvolání stáhl, i když své evidentní pochybení stále popírá. Microsoft pokračuje ve svévolných aktualizacích na Windows 10 bez jakýchkoli servítek dále, s čím máme i jisté rozmanité dávky vlastních zkušeností.
Pochybné praktiky
Praktikami Microsoftu se zabýváme např. v diskusním tématu Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací. Server Aeronet přišel s vlastní analýzou, co vše operační systém z počítačů odesílá, kterou my (já jakožto člověk v oboru) musíme jen potvrdit.
Skutečné důvody, proč Microsoft svým klientům vnucuje své přechody na zmiňovanou kontroverzní verzi operačního systému, jsou evidentní. Drtivá většina lidí si vůbec neuvědomuje, že používáním Windows 10, ale i nekontrolovaně plně aktualizovaných Windows 7 a 8.X, se může dopouštět např. porušování smluv o mlčenlivosti, eventuálně přímo určitých konkrétních zákonů (např. Zákon o ochraně osobních údajů)! Čili je nadmíru pravděpodobné, že kdo pracuje v takovém operačním systému, ten z principu věci nejen, že nemůže bezpečnost jakýchkoli dat v rámci něj umístěných zajistit, ba naopak zmíněné smlouvy a zákony porušuje! Mezi takové patří stamiliony lidí jako například mnozí soudci, advokáti, policisté, politici, podnikatelé, úředníci a další, které nemá smysl jmenovat. Nevyjímaje samozřejmě většiny běžných domácích uživatelů, hráčů počítačových her atd.
Jaké jsou možnosti?
Není diskutabilní, že bezpečnost dat nelze 100% zajistit. To nelze nikdy v žádném případě a už jen proto by měly být mnohé paragrafy zákonů nejen České republiky, ale především Evropské unie, vystavovány zpochybňování a posměškům. Tyto jsou totiž tvořeny předně nedostatečně vzdělanými lidmi, popřípadě přímo demagogy a hlupáky.
Co můžeme udělat, je minimalizovat rizika úniků citlivých informací, což se dá zejména nepoužíváním kontroverzních operačních systémů a přechodem na takový software, jež podléhá licenci GNU/GPL (svobodný software) a je takzvaně Open-Source (transparentní zdrojový kód umožňující dokonale kontrolovat, co a jak konkrétně takový software dělá). Mezi takové patří široká škála operačních systémů rodiny Linux, jako jsou např. Mint (doporučujeme pro začátečníky a mírně pokročilé), Ubuntu (pro začátečníky), Xubuntu (pro začátečníky a starší počítače), Lubuntu (pro starší počítače) Debian (pro pokročilé a odborníky), Fedora a desítky dalších. Jejich ovládání je obdobně intuitivní jako ve Windows; podporují, tvrdím si říci, lepší kancelářský balík (LibreOffice), aplikaci plně podporující přehrávání veškerých multimédií (VLC media player), použitelný grafický editor (GIMP), komunikační program Pidgin, e-mailový klient Mozilla Thunderbird (velmi doporučujeme) a mnoho dalšího, přičemž naprostá většina těchto aplikací je zdarma. Ano, za plnohodnotný software již řadu let nemusíme zaplatit ani korunu! Mimochodem věděli jste, že v základu Open-Source operační systém Android, jež znáte z mnoha mobilních telefonů, vychází právě z Linuxu?
Software budoucnosti
Linux je software racionální budoucnosti. Svobodný, transparentní, dostupný každému bez nároku na jakoukoli formu honoráře. Že není tak rozšířený? Pochopitelně, neboť nabídku určuje poptávka. Přesto je v dnešní době srovnatelný s „konkurencí“ a samozřejmě rovněž v češtině. Ne náhodou, právě z bezpečnostních a stabilních důvodů, je Linux zastoupen ve většině serverů webhostingů. Je tomu, pochopitelně, tak i u nás.
Příklad nevzdělanosti
Nedávno (14 dnů zpět) v jisté pražské soudní síni, od samotné soudkyně používající Windows XP, zaznělo, že soudy nemohou přejít na Linux proto, že Microsoft, na rozdíl od Linuxu, údajně za svůj operační systém ručí. Už mi ale neodpověděla na otázku, zda si, když toto tvrdí, četla smluvní dokumentaci Microsoftu a proč existují a obávají se tisíců virů (nechtěla dávat do svého PC flešku s dokumenty). K dalším mým otázkám se, jak překvapivě, nedostalo, neboť, po skončení řízení, tato velice svižně opustila soudní síň. Přitom bylo mým zájmem jí jen poradit.
Co se týče argumentu soudkyně týkajícího se „ručení“, nechť se tato seznámí např. s RedHat Enterprise Linux a Suse Linux Enterprise. Toto je myslím zbytečné více komentovat.
Jak se můžeme bránit
Vrátíme-li se k tématu – co můžeme dělat, pokud nám Microsoft samovolně přeinstaluje počítač? Totéž co udělala paní Goldsteinová. Žalovat Microsoft! Totiž kde není žalobce, tam není soudce. Zároveň se zapojme do debat týkajících se pochybných tzv. „telemetrií“, zkoumejme konkrétní z nich (zde dobře poslouží například bezplatný síťový sniffer (analyzátor paketů) Wireshark) a nenechme dělat cizí firmy, co nechceme.
Použité zdroje
Foto: pangolin.com, logoary.com
Text: Root.cz, arstechnica.com, netio.cz
Nyní je článek i na Novinkách: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/407754-nechtena-aktualizace-se-zene-vyplatila-microsoft-ji-zaplatil-statisice.html – důrazně doporučujeme lidem postiženým nechtěnou aktualizací na Windows 10, obrátit se na Microsoft, potažmo soud.