Jak správně (vy)počítat procento souvisejících úmrtí na COVID-19
Bez zbytečné omáčky si zde uvedeme dvojí skutečně relevantní data. První primitivní výpočet týkající se k této chvíli České republiky a druhý jednoduchý výpočet týkající se Země jako globálu. Pojďme na to.
Mainstreamová média prezentují veřejnosti takzvanou mortalitu, resp. záměrně údaj velmi nízký. Tato mystifikace je zvolena z logického důvodu, kterým je prosté zamezení paniky.
Co je mortalita, smrtnost apod. si rozepisovat nebudeme, to není vůbec důležité. Ostatně snad každý v dnešní době dokáže použít internetový vyhledávač, aby si definice těchto pojmů nastudoval. Čím se my budeme zabývat, je správný výpočet, tzn. skutečná relevantní data. Ne za účelem snad vyvolávání paniky, nýbrž za účelem skutečně pouze relevantnějšího výpočtu. Pokud se nechcete plašit, teď je ten správný čas, abyste z této stránky odešli.
Mrtvých v souvislosti s COVID-19 v rámci ČR
Výpočet provedeme nejprve z níže předloženého údaje uváděného serverem Seznam.cz.
Co nám jednoduchá tabulka říká, je jasné. Uvádí počet testovaných, počet potvrzených případů, počet úmrtí a počet zotavených. Pochopitelně tato tabulka zdaleka nevychází z reálných hodnot; nemocných, mrtvých i zotavených bude mnohokrát více. Podle jisté finské vládní organizace [ZÁLOHA] bývají reálná čísla dokonce 20x – 30x vyšší, což z koeficientu 25 dává hodnotu nakažení v ČR přesně 90.100 osob. Ani o tom se ale bavit nebudeme.
My si jednoduše dáme dohromady 1+1, tzn. mrtvé a zotavené, tj. číslo 101, ze kterého počet mrtvých dává procento zemřelých v souvislosti s COVID-19. A tímto procentem není žádné jiné číslo než 39,60! Totiž pouze číslo 101 je tím jediným správným výchozím číslem z „opuštění” nemoci COVID-19, neboť u stávajících nakažených se ještě čeká. Jinými slovy jde o číslo osob, které prokazatelně prodělaly COVID-19 a které v souvislosti s COVID-19 zemřely, nebo se vyléčily. Zbylých 60,40 % se pochopitelně z COVID-19 vyléčilo. Právě toto není mnoha lidem jasné! Zbylé údaje o počtu testovaných a počtu nakažených nejsou pro náš výpočet relevantní. Pochopitelně.
Mrtvých v souvislosti s COVID-19 v rámci planety
V rámci Země si uvedeme trošku odlišný, avšak obdobný výpočet, do kterého když se zahledíte a dáte si dva a dva dohromady, tak výpočet opět zcela logický a jasný. Zpracoval Ing. Petr Taubinger z Hnutí zeitgeist ČR.
Zdroj vstupních dat: https://www.worldometers.info/coronavirus/ —- Data z aktualizace: 28.3.2020 10:23 GMT CFR = D / (D + R) – kde CFR (Case Fatality Rate) je procento případů, které mají za následek smrt. Slovy CFR (v rámci relevantní skupiny D + R) je k danému datu asi 17 %. Pokud toto extrapolujeme na celou lidskou populaci, která činí přibližně 7,5 miliard lidí, pak by v případě ponechání nákazy bez kontroly zemřelo pravděpodobně přibližně 7,5 * 0,17 = 1,275 miliardy lidí. Špatnou zprávou je, že toto číslo každý den roste o necelé 1 % (prozatím). K jaké hodnotě to celé konverguje, zatím není jasné. Vše záleží na komplexních opatřeních. Jinými slovy to znamená, že při ponechání nákazy svému „přirozenému” průběhu by pravděpodobně na tento virus mohlo zemřít 1 až 2 miliardy celosvětové populace. Zkuste každý den sledovat tento stav a zaměřit se na procentuální údaj, jak se každým dnem mění a případně odhadnout bod konvergence. Mainstream Vám tyto informace pravděpodobně neposkytne. Data z aktualizace: 29.3.2020 09:01 GMT CFR = D / (D + R) Data z aktualizace: 30.3.2020 09:25 GMT CFR = D / (D + R) Data z aktualizace: 31.3.2020 09:09 GMT CFR = D / (D + R) Data z aktualizace: 1.4.2020 07:19 GMT CFR = D / (D + R) Data z aktualizace: 2.4.2020 07:27 GMT CFR = D / (D + R) Podrobnosti a další průběžné aktualizace ZDE. |
---|
Nesouhlasíte? Argumentujte vlastním výpočtem
Když si to shrneme, je třeba sledovat poněkud jiné principy a čísla. Pokud s výpočty nesouhlasíte, předpokládáme, že nám v diskuzi níže uvedete výpočet vlastní. Jiná argumentace totiž není konstruktivní.
Jak uvádíme výše, naším úmyslem není šířit paniku a strach. Naším cílem, stejně tak jako úlohou Hnutí Zeitgeist, je informovat relevantně, neboť pouze se skutečně relevantními daty se dá pracovat na například právě opatřeních, jež jsou zapotřebí, avšak která naše vláda stále nějak ne a ne aplikovat, abychom mohli společně SARS-CoV-2 z České republiky vymýtit. Jeden by řekl, že něco velmi nekompetentního hnije ve vládě české a uklízečky, kuchařky a technici to nejsou. Co to je, se můžete dozvědět, mimo jiné, z našich pořadů s Hnutím Zeitgeist na JineMedium.CZ dříve živě streamovaných na Facebook Hnutí Zeitgeist a rádio Svobodný vysílač CS.
Dobrý den,
no já si myslím, že tento výpočet je špatný. Spousta lidí onemocní, vyléčí se a k lékaři prostě nejde. Ve svém výpočtu s nimi nepočítáte. To je jako dělat výpočet jablek na stromě, která jsou zdravá a která nahnilá, ale nepodíváte se pod strom, kolik jich popadalo mimo statistiku.
Hezký den,
ano, z hlediska celkového skutečného počtu nakažených, kterých může být 20x – 30x více, o čemž se také v článku zmiňujeme (viz finská vládní organizace), je tento výpočet „špatný”. Špatný ale v uvozovkách, čili nikoli matematicky, nýbrž obsahem do „systému” vkládaných dat.
V rámci článku se, jak také uvádíme, bavíme pouze o počtech v rámci statistiky, kterou nám předkládají média. Jelikož nemáme a ani není prakticky možné zjistit reálná čísla (systém to neumí), vaříme z pouze dostupných surovin. Pokud byste byla schopná nám dodat přesná data, tzn. jiný počet zemřelých a vyléčených, můžeme Vám provést individuální výpočet z těchto dat. Na principu tohoto jednoduchého výpočtu se ale nic nezmění. Leda že byste přišla s oponentním vhodnějším výpočtem, k čemuž v obsahu článku vyzýváme.
Děkuji Vám za komentář.
Zdravim.
Absolutne nesuhlasim s tym, ze mainstreamove media zamerne uvadzaju nizku mortalitu. Vy chcete uvadzat spravny vypocet, ale podla mna uvadzate nespravny postup…
Mate vsak pravdu v tom, ze udaje mozete pouzit aj sposobom, ako ste to prave urobili.
Moj nazor – je to zly sposob a navyse je to ucelova manipulacia. Pri pocitani 100% nie je iba sucet nakazenych a uzdravenych… Ale je to pocet potvrdenych nakazenych. Lebo ludia sa nakazia a potom prechadzaju urcitym procesom. Nakazeni s miernymi priznakmi sa uzdravia za asi 2 tyzdne, nakazeni v tazkom stave sa uzdravia za 3 az 6 tyzdnov a niektori zomru. Tito vsetci tvoria 100% pri vypocte. Nemozte si vybrat dva skupiny a tretiu uplne odignorovat.. Je to manipulacia s datami. Treba uviest kolko % je umrti, kolko % je uzdraveni a kolko % je v procese…
Vas vypocet sice uvadza surove data, ale tie sa mozu pouzit az na konci, ked su vsetky pripady uzavrete, nemozete s nimi takto manipulovat, ak proces nie je ukonceny, lebo vam to dava uplne nepresne ,,vysledne,, udaje.
Moje vypocty:
Udaje z 03. April. 2020 21:44GMT
Total nakazeni: 1 093 887 = 100.00%
Total umrti: 58 752 = 5.37%
Total uzdraveni: 228 104 = 20.85%
Activne pripady: 807 031 = 73.78%
Z aktivnych pripadov su:
V kritickom stave: 39 403 = 3.60%
Nie kriticky stav: 767 628 = 70.18%
Teraz hypoteticka uvaha:
Predpokladajme, ze Total nakazeni – 1 093 887 je konecny pocet – teda su to vsetci zijuci ludia ( viem, ze nas je skoro 8 miliard – toto je hypot. uvaha).
Pocet nakazenych uz teda nemoze stupnut, nakazeni v procese sa bud uzdravia alebo zomru. Predpoklad je, ze vsetci ti, co nie su v kritickom stave, sa uzdravia. Ti, co su v kritickom stave – niektori sa uzdravia, niektori zomru. V najhorsom pripade vsetci, co su v kritickom stave zomru. Ale aj tak sa percento umrti zvysi z 5.37% len o 3.60% na vyslednych 8.97%. Aj to je stale daleko od tych vasich vypoctov – co momentalne k dnesnemu dnu presahuje 20%.
Takze podla mna by ste mali spravne uvadzat k datumu:
Umrtnost: 5.37%
Uzdraveni: 20.85%
Aktivne pripady: 73.78% z toho 3.60% su v ohrozeni zivota.
Alebo sa mylim?
Hezký den,
děkujeme za Vaši připomínku. Přečetli jsme si pozorně Váš text, ale žel musíme s kolegou Petrem Taubingerem konstatovat, že informace, které uvádíte, nejsou relevantní vzhledem k naší prezentaci. Naším záměrem bylo ukázat něco jiného, než prezentujete Vy a než prezentují média.
Nicméně rádi se Vám budeme věnovat osobně např. prostřednictvím Jitsi.org audiokonference, abychom si věci podrobně ujasnili. V tom případě nám, prosím, navrhněte termín spojení a my se pokusíme Vám přizpůsobit.
Zdravim.
Dik za koment. Cakal som, ze to uznate za irelevantne, kedze moj nazor a vypocet suhlasi s mainstreamom. 🙂
Nie je co ujasnovat cez audiokonferenciu…
Chapem Vas pristup a sposob pocitania %.
Len na demonstraciu uvediem priklad, ako pocitate percenta Vy:
V kosiku mame ovocie – 3 jablka, 2 hrusky a
5 marhul.
Otazka znie: Kolko percent z ovocia v kosiku tvoria jablka a kolko percent tvoria hrusky?
Vas postup:
Kedze sa v otazke zaujimame iba o jablka a hrusky, tak marhule ako ovocie ignorujete.
3 jablka + 2 hrusky = 5 kusov = 100%
Jeden kus ovocia je 100%:5=20%
3 jablka = 3×20%=60%
2 hrusky=2×20%=40%
A mate jednoduchu odpoved:
Jablka tvoria 60%, hrusky tvoria 40% ovocia v kosiku.
Jednoducha odpoved, ale nepresna…
Moj postup uvedeny v predoslom komentari:
3 jablka+2 hrusky +5 marhul=10 kusov = 100%
Jeden kus ovocia je 100%:10=10%
3 jablka = 3×10%=30%
2 hrusky =2×10%=20%
Odpoved teda je:
Jablka tvoria 30% a hrusky tvoria 20% ovocia v kosiku. Marhule tvoria 50% ovocia v kosiku, ale na tie sa otazka nevztahovala…
V tomto priklade
Jablka = vylieceni
Hrusky = zomreli
Marhule = infikovani (bud sa vyliecia, alebo zomru – az cas ukaze – aj 6 tyzdnov)
Jednoduchsie to uz vysvetlit asi nejde a predpokladam, ze zase poviete, ze je to irelevantne.. Nevadi, za pokus to stalo..
Hodne stesti….
Děkuji za komentář.
Tady Vám k tomu nenapíši nic nového. Červenou hlášku na začátku článku jste nerespektoval; jelikož snadněji naši verzi textem popsat neumíme a audiokonferenci jste odmítl, nelze proto tuto věc považovat jinak než za z naší strany uzavřenou. Tedy hodně štěstí i Vám.
Pro zájemce: https://www.worldometers.info/coronavirus/ tohle taky počítá automaticky. To je to procento mrtvých uvedených u Closed Cases. K výpočtu nic proti nemám a veličina je definována jasně, jen bych si dovolil dodat malé zamyšlení, proč by mohla ta hodnota pak začít zase klesat alespoň v ČR, ale je to jen opravdu hrubá úvaha za využití časových údajů o nemoci.
Tedy, spekuloval bych, že CFR se u ČR možná pak zastaví a bude zmenšovat (u jiných zemí to je složité, když každá má jiná opatření a pro celý svět bude asi ještě dlouho růst), protože když si vezmeme případy nakažených, a k nim mrtvých/uzdravených o x dní později, tak za oné x-denní střední doby vývoje nemoci od prvních příznaků až po poslední soud „udraví vs. zemře“, zemřou jen jednotky procent z toho, co bylo před těmi x dny nakaženo. Je důležité však správně zvolit hodnotu x, jakožto průměrnou dobu od začátku příznaků/detekce až po úmrtí u nejhorších případů. Pokud zvolíme moc velké x, vyjde nám příliš optimistické procento.
Pokud si vemu pro přehled přehlednou tabulku v sekci statistika na wiki:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandemie_covidu-19_v_%C4%8Cesku#Statistiky
První mrtvý byl 22. března, to je o 21 dní později od začátku potvrzených případů. Daný mrtvý byl v nemocnici od 18. března. Samozřejmě ale jsou i tací co zemřou až po dvou týdnech. Jako správnou střední hodnotu vezmu zaokrouhleně až 19 dní na základě článku
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30566-3/fulltext
Pro snížení chyby vezmu dobu, kdy už máme alespoň 100 mrtvých, což je zhruba včera (8. dubna), kdy jich bylo 99. No a 19 dní předtím (20. března) bylo nakažených 889 lidí. 99/899=11,0 %, což je výrazně méně než CFR. Samozřejmě tu nepočítám CFR, ale když si prostě posunu v čase o správný interval počet nakažených a mrtvých, tak je to mnohem blíže k všeobecně udávané smrtnosti, která je méně než 10 %.
Kdybych porovnání přes 19 dní posunul o den dozadu, tak (7. dubna, D)/(19. března, I) = 93/765=12,1 %
A dále:
(6. dubna, D)/(18. března, I) = 121/560=12,1 %
(5. dubna, D)/(17. března, I) = 96/450=21,6 %
(4. dubna, D)/(16. března, I) = 78/383=20,3 %
(3. dubna, D)/(15. března, I) = 74/298=24,8 %
Takže můj zlomek se s postupem času snižoval.
Tedy za předpokladu, že budou protiepidemiologická opatření stále efektivní, správně odhadujeme délku průběhu nemoci, nedostane se toho moc přes hranice, a budeme se stále držet pod kapacitou zdravotnického systému, tak CFR se nakonec sníží až ke smrtnosti, až se uzavřou i všechny ty případy lidí, kteří nešli ještě po uzdravení na další test. Není totiž možné mít na konci CFR od tohoto zlomku odlišné, pokud do té doby správně doladíme údaj o délce nemoci.
Chtěl jsem jen ukázat omezení CFR a že můžeme zjistit i zajímavé věci z toho, když se díváme i na časový vývoj.
Díky za info o tom, že média často nepřesně pojímají statistiku.
ERRATA: Zlomky jsem počítal trochu moc rychle a přepsal jsem se… Správné a správně zaokrouhlené hodnoty v pořadí, jak jsou uvedené, jsou 11,0 % (ok), 12,2 %, 21,6 %, 21,3 %, 20,3 % (ok), 24,8 % (ok).
Vstupních data z 28.3.2020
Confirmed Cases (CC): 607 166
Confirmed Deaths (CD): 27 674
Confirmed Recovered (CR): 134 279
CFR (Confirmed Fatality Rate)
CFR – procento potvrzený případů smrti
CFR = CD / (CD + CR)
CFR = [27674 / (27674 + 134279)] * 100
CFR = 17,09 %
ale:
Total Cases (TC)
Unconfirmed Cases (UC) (neznámá)
Total Deaths (TD)
Unconfirmed Deaths (UD) (neznámá)
Total Recovered (TR)
Unconfirmed Recovered (UR) (neznámá) (já)
TC = CC + UC
TD = CD + UD
TR = CR + UR
dále pak ještě:
Future Cases (FC1) (odhadem 95% populace)
Future Deaths (FD1) (neznámá)
Future Recovered (FR1) (neznámá)
Final Cases (FC2)
Final Deaths (FD2)
Final Recovered (FR2)
přičemž:
FC2 = TC + FC1
FD2 = TD + FD1
FR2 = TR + FR1
dokonce i:
FC2 = FD2 + FR2
a my přitom hledáme tuto hodnotu:
FFR (Final Fatality Rate)
FFR – skutečné procento úmrtí
FFR = FD2 / (FD2 + FR2)
FFR = [neznámá / (neznámá + neznámá)] * 100
FFR = neznámá
ale pokud opravdu potřebujete nějak interpretovat měnící se úmrtnost v průběhu pandemie, pak můžeme použít ještě následující:
TFR (Total Fatality Rate)
TFR – skutečné současné procento úmrtí
TFR = TD / (TD + TR)
přičemž:
UD bude pravděpodobně velmi malé číslo (v totalitních státech s informační cenzurou dokonce vysoká)
UR bude ale naopak velmi velká hodnota (kvůli nízké míře protestovanosti)
přesto:
TFR = [neznámá / (neznámá + neznámá)] * 100
TFR = neznámá
Jednoduše extrapolovat data z CFR strašit na základě této hodnoty smrtí 1,275 miliardy lidí je hrubá chyba metodiky výpočtu.
Teď teprve diskutujte nad odhady těchto neznámých hodnot. a dosaďte je do výpočtu, nebo upozorněte kde mám v těch vzorcích chybu.
Pracujete s neznámými, smyšlenými a vycucanými údaji z prstu, zatímco my pracujeme s údaji známými a tedy skutečně relevantními. Nastudujte si, jak se zpracovávají vědecké studie, resp. jak se běžně pracuje v seriózní vědě. Děkujeme Vám za komentář.
Pokud budete mít zájem, můžeme se o metodice výpočtu pobavit prostřednictvím zaznamenávaného hlasového komunikátoru Mumble, Jitsi nebo Skype. Tam Vám to rádi vysvětíme. Vzhledem k neefektivnosti práce s texty už ale ne znovu textově.