Imunitní systém je možné kontrolovat vůlí
Výsledky studie zaměřené na použití Wim Hofovy metody uvádějí, že člověk dokáže vědomě ovládat svůj imunitní systém. Wim Hof je holandský držitel světového rekordu, jehož celosvětově proslavila jeho schopnost odolávat chladu. Právě proto se mu také říká „ledový muž”.
Wim Hofovy metody jsou podobné tibetským tzv. „tummies” technikám, což je jóga vnitřního srdce zahrnující meditaci třetího oka, dechová cvičení a vystavování se chladu. Předmětné techniky byly testovány na dvanácti dobrovolnících pro zjištění, do jaké míry a zda vůbec jsou schopni se zbavit infekcí. Studie se zúčastnilo 24 osob, přičemž 12 bylo vytrénovaných a 12 pocházelo „z ulice”. Všichni byli infikování baktérií vyvolávající příznaky podobné chřipce.
Výsledky studie překvapily
Dobrovolníci, kteří podstoupili trénink Wim Hofovou metodou, vykazovali nižší množství i méně intenzivní projevy nemoci než ti, kteří trénink nepodstoupili.
Vědecký deník PNAS, kde byla studie publikována, uvádí:
Trénovaní jedinci produkovali méně proteinů spojovaných se záněty a větší množství interleukinu-10, tedy proteinu, což proti zánětům bojuje.
Dosud se předpokládalo, že jak autonomní nervový systém, tak vrozený imunitní systém nemohou být ovlivňovány pouhou vůlí.
Současná studie však demonstrovala, že prováděním praktik naučených během krátkodobého tréninkového programu, mohou být tyto dva systémy opravdu ovládané vůlí.
Ortodoxní neurobiologové a imunologové byli skeptičtí. Domnívali se, že studie zaměřená na zkoumání interakcí mezi nervovým a imunitním systémem je oblast „nacházející se někde ve stínu”. „Tato studie je dobrým příkladem poukazujícím na uvedenou souvislost,” říká Guiseppe Matarese, imunolog na Univerzitě v italském Salernu.
Australští vědci potvrzují
Ono totiž nejde o první vědeckou studii poukazující na kontrolu imunitního systému myslí a silou vlastní vůle. Nezávisle na to přišli i australští vědci. Jako součást experimentu se několik zdravých dobrovolníků rozhodlo vstříknout si do rukou histamin – substanci hrající zásadní roli u většiny alergií.
V experimentu bylo využito tzv. placebo efektu, kde se testovaným lidem namluvilo, že byla látka vstříknuta do falešné – gumové ruky, přičemž reálná injekce šla do ruky druhé. Experiment vykázal fakt zaznamenání intenzity alergické reakce v obou rukách, kdy bylo toto porovnáno s kontrolní skupinou, u které iluze vyvolána nebyla.
Závěr studie
Bylo zjištěno, že reakce byla mnohem silnější v ruce falešné, o které se dobrovolníci domnívali, že byl do ní histamin injektován. Vedoucí experimentu, Profesor Lorimer Moseley, k tomu dodává:
Takové zjištění je zvláště relevantní pro imunitní systém, neboť jeho primárním úkolem je rozlišit sebe sama od „ne sebe”.
Podobné výsledky podporují argument, že mozek vykonává určitou kontrolní funkci nad specifickými částmi těla podle toho, jak silně je „vlastní”.
Obě studie znázorňují, na kolik způsobů můžeme svůj imunitní systém ovládat vědomím. Naše myšlenky, přesvědčení a nálada evidentně dokáží ovlivnit naše tělo na fyzické úrovni. Pokud si to uvědomíme, dokážeme se naučit kontrolovat svou mysl a tím i imunitní systém a zdraví. Ne nadarmo se říká „věř a víra tvá tě uzdraví.” Mnohdy skutečně postačí představit si sebe sama jako šťastného a zdravého, meditovat a přistupovat k sobě s důvěrou. Brzy zpozorujeme pozitivní změny nejen na svém zdraví, ale v celém našem životě.
Muž kontrolující své tělo vůlí
Ve videu poznáte muže z Nizozemska, který pomocí tréninku mysli získal úžasnou kontrolu nad svým tělem. Dokáže například ovládat svůj imunitní systém či odolávat extrémnímu chladu. Nelze pochybovat nad tím, že při troše tréninku toto dokážeme i my. Pokud jste něco již zkusili, podělte se s námi o to v komentářích.
Použité zdrojethemindunleshed.com, icemanwimhof.com, Tummo, pnas.org, ncbi.nlm.nih.gov |
---|
Ta australská studie mi vůbec nedává smysl.
O tom jsem nikdy neslyšela, nicméně doporučuji si pročíst i tento článek: http://www.originalatok.cz/imunita-oslabena/ a při posílení imunity se zaměřit na bylinky. To je ta správná cesta 🙂 A zdraví…
Tento článek je staršího data, nejen z důvodu ochrany před internetovým spamem byla zdejší (možnost) diskuze k němu již uzavřena. Pokud byste však přes to měli k článku (další) dotaz či se cítili potřebu jinak vyjádřit, můžete se obrátit na naše fórum ZDE. Děkujeme za pochopení!